Herbata Zielona
Herbaty zielone są najpopularniejsze w Chinach i Japonii. Jednak w Polsce zyskuje ona coraz większą sławę. Fakt ten wynika przede wszystkim z jej właściwości zdrowotnych.
Największą popularnością cieszą się następujące herbaty zielone: Genmaicha, Gunpowder i Sencha. Jednakże na rynku występują również inne rodzaje zielonych herbat np.: Matcha, Hojicha i Longjing (Smocze Źródło).
Herbata zielona - smak i aromat
Herbata zielona jest delikatniejsza w smaku niż herbaty czarne, ale w bardziej wyczuwalną goryczką. Oczywiście każdy rodzaj herbaty zielonej charakteryzuje się swoim szczególnym smakiem. Herbaty zielone zostają często wzbogacone o dodatki. Najczęściej jest to kwiat lotosu i jaśmin.
Ważne: W celu uzyskania silniejszego naparu herbaty zielonej należy dodać więcej herbaty do zaparzenia, a nie parzyć dłużej.
Jak powstaje herbata zielona?
Herbata zielona powstaje z liści tych samych krzewów herbacianych co herbata czarna. Jednakże liście zielonej herbaty poddawane są innym procesom obróbki niż herbaty czarne. Herbata zielona nie jest poddawana procesowi utleniania dzięki czemu jej liście zachowują swoją zieloną barwę i są dużo bogatsze w witaminy i mikroelementy niż herbaty czarne. Liście zielonej herbaty od razu po jej zbiorze poddawane są procesowi zwanemu deenzymacją. Proces ten zachodzi poprzez działanie pary wodnej – tak dzieje się w Japonii, lub poprzez prażenie liści zielonej herbaty na rozgrzanych metalowych patelniach – tak wygląda ten proces w Chinach. Następnie liście poddawane kształtowaniu i suszeniu.
Herbata zielona - regiony upraw
Głównymi producentami herbaty zielonej są Chiny i Japonia. Również w Wietnamie i Korei Południowej uprawiane są herbaty zielone.
Jak zaparzyć herbatę zieloną?
Susz herbaty zielonej należy zalać przegotowaną wodą o temperaturze 70 – 80 st. C w zależności od rodzaju herbaty i parzyć około 1-3 minut. Proponowana dawka suszu to łyżeczka suszu zielonej herbaty na 200 ml wody – najlepiej wody źródlanej lub przefiltrowanej.
Ważne: W celu uzyskania silniejszego naparu herbaty należy dodać więcej herbaty do zaparzenia, a nie parzyć dłużej.