Herbata Zółta
Herbata żółta jest mało znana na starym kontynencie. Jest też trudno dostępna ze względu na fakt, że jest produkowana w niewielkich ilościach.
Herbatę żółtą nazywa się również herbatą cesarską. Jest to wynik zaszłości historycznych. Kiedyś w Chinach tylko na dworze cesarskim herbata ta mogła być spożywana. Ponadto kolor żółty to kolor cesarski.
Herbata żółta - smak i aromat
Herbata żółta ma delikatny, świeży smaki i aromat. Jej smak, barwa i aromat są wynikiem delikatnej obróbki pąków listków.
Jak powstaje herbata żółta i jakie są rodzaje herbaty żółtej?
Herbaty żółte powstają z młodziutkich pędów, pączków liści i dopiero co rozwijających się liści krzewów herbacianych. Po ich zbiorze są one poddawane procesowi więdnięcia lub od razu procesowi suszenia. Suszenie może odbywać się w cieniu lub na słabym słońcu. Zbiory poddawane są też procesowi zwanemu Men Dui czyli fermentacji nienzymatycznej.
Herbata zółta posiada wiele odmian. Różnią się między sobą stopniem fermentacji i momentem przebiegu procesu Men Dui. Herbaty żółte dzieli się ze względu na dojrzałość liści i według tej klasyfikacji wyodrębnia się:
- Herbaty żółte pąkowe – powstają jedynie z pąków, także z pędów o jednym pąku i jednym liściu.
- Herbaty żółte drobnoliściowe – powstają z pąków i młodych liści.
- Herbaty żółte liściowe – powstają z pędów o jednym pąku i kilku dojrzałych liści.
Herbata żółta - regiony upraw
Herbata żółta produkowana jest w niewielkich ilościach, głównie w Chinach w prowincji Fujian i na Tajwanie.
Jak zaparzyć herbatę żółtą?
Susz herbaty żółtej należy zalać przegotowaną wodą o temperaturze 70 – 80 st. C w zależności od rodzaju herbaty i parzyć około 3-5 minut. Proponowana dawka suszu to łyżeczka łyżeczki suszu białej herbaty na 200 ml wody – najlepiej wody źródlanej lub przefiltrowanej.