Mleko - niezwykły sposób na herbate
Herbata z mlekiem to popularny w wielu państwach na świecie sposób przyrządzania herbaty. Często mleko dodawane jest do herbat o mocnym smaku. Poznaj różne sposoby na pyszną herbatę z mlekiem.
Herbata z mlekiem to popularny w wielu państwach na świecie sposób przyrządzania herbaty. W Polsce najczęściej spotykaną odmianą herbaty z mlekiem jest bawarka. W naszym kraju pojawiła się pod koniec XVIII wieku i wówczas podawano ją z dodatkiem alkoholu lub przeróżnych ziół. Wersja z ziołami cieszyła się popularnością wśród kobiet. Co ciekawe, herbata mleczna pod taką nazwą jest znana wyłącznie w Polsce.
Mleczna herbata cieszy się ogromną popularnością w Indiach, gdzie słowo "herbata" oznacza głównie herbatę z mlekiem. O popularności takiego sposobu spożywania herbaty w Indiach świadczy to, że prosząc o herbatę bez mleka trzeba doprecyzować o co nam chodzi i zapytać o "czarną herbatę" lub po prostu o „herbatę bez dodatków”. Mleczną herbatę powszechnie pije się również w Anglii, Irlandii, Szkocji, Kanadzie, Sri Lance i Hong Kongu.
Herbata mleczna może przybierać różne formy. Może być stworzona jedynie na bazie dodania mleka do naparu, lub oprzeć się na złożonej recepturze jak masala chai lub bubble tea.
Najbardziej popularne odmiany herbaty z mlekiem to:
- Bawarka – herbata z mlekiem, znana w Polsce od XVIII wieku. Powstaje według odpowiedniej proporcji: 1 szklanka mleka na pół szklanki herbacianego naparu.
- Herbata kremowa - przygotowana jest z gęstej śmietany. Herbata jest powszechnie znana we Wschodniej Fryzji w Niemczech, dlatego często nazywana jest herbatą wschodnio-fryzyjską.
- Herbata Latte – bardzo popularny napój herbaciany w Ameryce Północnej, częściach Europy i poza nią. Najpopularniejsze herbaty latte powstają na bazie herbat Earl Grey, Matcha i Chai Masala i powstają z użyciem spienionego mleka.
- Bubble tea – cieszy się ogromną popularnością w Europie, chociaż została stworzona niecałe 30 lat temu. W składzie naparu znajdziemy mleko, kostki lodu oraz kulki tapioki, powstające z korzenia manioku.
- Masala Chai – jedna z najbardziej znanych form przygotowywania czaju. Polega na doprowadzeniu do wrzenia odpowiednio dobranych, orientalnych przypraw wraz z dodatkami słodzącymi i dodaniu do tak przygotowanej mieszanki naparu herbaty wraz z mlekiem oraz ponownym zaparzeniu.
Dlaczego herbatę wzbogaca się mlekiem? Mleczna herbata jest na ogół przygotowywana z mocną czarną herbatą. Dodanie mleka do herbacianego naparu to doskonały sposób na zmiękczenie i wygładzenie smaków herbaty, zwłaszcza niektórych gorzkich nut w czarnej herbacie. Niektóre herbaty, takie jak herbaty Assam z Indii, są bardzo często podawane z mlekiem, aby zmniejszyć ich gorycz. Właśnie ten gatunek herbaty upodobali sobie Brytyjczycy, którzy herbaty Assam piją z mlekiem w trakcie tradycyjnych, popołudniowych spotkań z herbatą.