Herbata po turecku
Wbrew nazwie, herbata po turecku jest popularna nie tylko w Turcji, ale również w całej Europie i północnej Afryce. Ten sposób przygotowywania herbaty był przez wieki udoskonalany, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się doskonałym, pełnym smakiem i aromatem bursztynowego napoju.
Aby przygotować herbatę po turecku, potrzebujemy przede wszystkim oryginalnej tureckiej herbaty, do tego celu przeznaczonej. Klasyczna herbata po turecku uprawiana jest tylko we wschodniej Turcji, w okolicach Rize. Susz przeznaczony na herbatę po turecku jest w rzeczywistości mieszanką różnych odmian czarnej herbaty, połączonych ze sobą w odpowiednich proporcjach. Konkretnych proporcji raczej nie poznamy, gdyż są pilnie strzeżoną tajemnicą producentów. Jedno jest pewne – mieszanka ma bardzo intensywny aromat, który dodatkowo jest potęgowany przez odpowiedni sposób parzenia herbaty.
Jeden napój, dwa imbryki
Do przyrządzania herbaty po turecku potrzebne są odpowiednie akcesoria – podwójny imbryk oraz szklaneczki w kształcie tulipanów. Imbryk skonstruowany jest w sposób zbliżony do rosyjskiego samowaru: na górze ma niewielki czajniczek z esencją, na dole natomiast znajduje się baniak z wodą. Herbata turecka jest dosyć mocna, dlatego też do czajniczka należy wrzucić dosyć dużo herbacianego suszu, który warto zalać odrobiną wody, aby wszystkie liście dobrze się namoczyły. Do dolnego baniaka wlewa się natomiast wodę, a następnie stawia imbryk na ogniu. Podczas gotowania do czajniczka z herbatą można wrzucić kostkę cukru lub odrobinę cynamonu lub kardamonu, które nadadzą herbacie intensywniejszy smak. Gdy woda się zagotuje, wrzątek z baniaka przelewamy do czajniczka, a baniak uzupełniamy wodą. Imbryk należy trzymać na ogniu jeszcze przez 20 minut – po tym czasie herbata jest gotowa. Esencją wypełnia się szklaneczkę do połowy, uzupełnia wodą i dodaje cukier. Klasyczna turecka herbata jest bowiem bardzo słodka. Napar ma intensywny mocny aromat i głęboki smak. Smakuje zdecydowanie lepiej niż zwykły susz herbaciany zalewany wrzątkiem.