Czym spienic mleko do kawy?
Dobrze spienione mleko z pewnością poprawi smak Twojej kawy. Zobacz co będzie w tym pomocne!
Chociaż dobrej jakości kawa sama w sobie potrafi smakować rewelacyjnie, całe rzesze osób nie potrafią sobie wyobrazić kawy bez mleka. Dodatek ten sam w sobie bardzo potrafi smak napoju odmienić, jednak bardzo duże znaczenie ma też forma, w jakiej go dodamy. Dzisiaj skoncentrujemy się przede wszystkim na mlecznej pianie oraz niezbędnych do jej powstania narzędziach, czyli spieniarkach.
Te możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą, najtańszą z nich, jest spieniarka ręczna. Zazwyczaj działa ona na baterie, a jej koszt to zazwyczaj około 20zł. Jej obsługa jest banalnie prosta: należy podgrzać mleko do temperatury około 65*C, przelać je do naczynia (jeszcze bez kawy!), spienić mleko za pomocą urządzenia, a następnie, w zależności od pożądanego efektu, nałożyć pianę na zaparzoną w drugim naczyniu kawę lub dolać ją do naczynia z mlekiem. Piana przyrządzona w ten sposób nie zawsze dobrze miesza się z kawą, dlatego jeżeli pijemy kawę słodką, warto dodać do podgrzanego mleka odrobinę cukru jeszcze zanim rozpoczniemy spienianie.
Dla osób, które pracę własnych rąk cenią wyżej niż rozwiązania elektroniczne świetnym rozwiązaniem okaże się spieniarka tłokowa. Zazwyczaj ma ona postać metalowego naczynia z pokrywką przez którą przechodzi tłok. Proces przygotowania mleka wygląda tutaj w zasadzie tak samo jak w przypadku spieniarki ręcznej, z tą różnicą, że tłok obsługujemy sami, a ten rodzaj spieniarek nie wymaga prądu w żadnej postaci, co czyni go potencjalnie mniej zawodnym. Koszt takiego urządzenia to od 30 do około 60 złotych.
Kolejną, nieco wyższą półką, będą elektryczne spieniarki, do których wystarczy wlać odpowiednią porcję mleka i pozwolić urządzeniu zająć się resztą. Ceny wahają się tutaj w granicach od 100 do 400 złotych, a modele różnią się od siebie między innymi marką lub funkcjami. Przydatna jest m.in. funkcja podgrzewania mleka w trakcie spieniania, przez co oszczędzamy nieco czasu, a niekiedy dostępna jest ona nawet w tańszych modelach. Przy zakupie warto zwrócić uwagę między innymi na to, czy bez problemu można wyjąć mieszadło, gdyż po podgrzewaniu mleka wymaga ono, podobnie jak dno pojemnika, dokładnego wyczyszczenia. W zależności od rozmiarów spieniarki możemy tutaj przyrządzić pianę do jednej lub kilku kaw. Tak samo jak w przypadku wcześniejszych spieniarek, nie zaszkodzi dodać do mleka odrobiny cukru, jeżeli chcemy, by było słodsze.
Ostatnim wartym uwagi, acz bardzo kosztownym sposobem jest zainwestowanie w wyższej jakości ekspres do kawy, który posiadać będzie dyszę do spieniania mleka. Choć jest to oczywiście duży wydatek, jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić warto go ponieść. Mleko spienione w ten sposób świetnie miesza się z kawą, nie ma więc potrzeby m.in. uprzednio go słodzić, podobnie jak i podgrzewać, gdyż odpowiedniej temperatury nada tu gorąca para, która ubija mleko wewnątrz dyszy. Jest jedno "ale" - spieniarki tego typu lubią po jakimś czasie się przytkać, stąd konieczne jest jak najczęstsze czyszczenie dyszy. Dobrym pomysłem jest również, by zaraz po zakończeniu spieniania mleka przepuszczać przez dyszę ok. pół szklanki czystej wody, aby zapobiec zaschnięciu wewnątrz niej mleka.
Na zakończenie warto dodać, że - niestety - bardzo ciężko uzyskać rozsądną pianę z mleka o zawartości poniżej 2%. Mleko dla baristów ma zazwyczaj 3 lub 3,2% tłuszczu i to właśnie taka zawartość nadaje pianie odpowiednią kremowość - i to niezależnie od rodzaju spieniarki.