Co to jest cold brew? Czyli kawa na zimno
Kawę można parzyć na wiele sposobów, za każdym razem wydobywając nowe możliwości smakowe. Okazuje się jednak, że aby przyrządzić doskonałą kawę, nie potrzeba gorącej wody. W taki sposób powstaje kawa cold brew, która idealnie sprawdza się w czasie upałów. W odróżnieniu od zwykłej kawy mrożonej, jej przygotowanie nie polega na zalaniu kawy wrzątkiem, a następnie jej ostudzeniu.
Cold brew przygotowuje się całkowicie na zimno, bez podgrzewania wody, używania ekspresu do kawy czy kawiarki. Świeżo zmielone ziarenka dobrej jakości kawy należy zalać zimną wodą, a następnie odstawić na kilkanaście godzin, aby kawa zdążyła oddać wodzie cały swój smak i aromat. Pojemnik, w którym znajduje się kawa zalana wodą musi być szczelnie przykryty i znajdować się w ciemnym i chłodnym miejscu. Co jakiś czas kawę należy delikatnie zamieszać.
Inny smak, który warto wypróbować
Gdy kawa już swoje odstoi, należy ją następnie przecedzić – najlepiej przez gazę lub papierowy filtr. Tak przygotowany napój jest już gotowy do picia. Smakuje nieco inaczej niż kawa parzona wrzątkiem, jednak warto tę metodę wypróbować chociażby dla sprawdzenia właściwości smakowych. Gotową kawę na zimno można wzbogacić ulubionymi dodatkami – zimnym mlekiem, brązowym cukrem, miodem czy lodami. Aby uzyskać klasyczną kawę mrożoną, można również dodać do napoju pokruszone kostki lodu. Cold brew to ciekawa odmiana dla tradycyjnej kawy, która idealnie sprawdzi się jako orzeźwienie w upały. Tak przygotowaną kawę można szczelnie zamkniętą przechowywać w lodówce. Jeden pojemnik z kawą może więc wystarczyć na kilka dni.
Nie z każdej kawy stworzysz cold brew
Do przygotowania kawy cold brew nie sprawdzi się zwykła paczkowana kawa mielona. Po zmieleniu kawa powinna przypominać grube ziarenka piasku. Należy również zwracać uwagę na jakość i gatunek kawy wykorzystywanej do cold brew. Idealnie nadaje się dobra arabica z Afryki. Ma ona bowiem wyczuwalne nuty owocowe i kwiatowe, które dodatkowo podnoszą wartości smakowe gotowego napoju.