Biała herbata – królewska herbata
Pochodząca z Chin biała herbata nazywana jest królewską nie tylko ze względu na jej właściwości, ale również na historię. Ze względu na swoją unikalność była niezwykle droga i mogli sobie na nią pozwolić jedynie ludzie najbogatsi. Dziś na szczęście dobrej jakości białą herbatą może cieszyć się każdy. Warto więc poznać jej wyjątkowy smak.
Biała herbata znana jest w Chinach od starożytności i tam do tej pory znajduje się jej zagłębie produkcyjne. Do dziś herbatę wytwarza się zgodnie ze starymi, sprawdzonymi recepturami. W Europie natomiast ten rodzaj herbaty pojawił się dosyć późno, bo pod koniec XIX wieku, być może dlatego nie jest ona tak popularna jak herbata czarna.
Pączki ostrożnie zbierane i suszone
Biała herbata jest najmniej przetworzona ze wszystkich herbat, dlatego też zawiera najwięcej składników odżywczych. Herbatę wytwarza się z pąków liściowych, które pojawiają się wczesną wiosną na krzewach herbacianych. Pączki te są wiosną chronione przed słońcem, aby można je było zebrać zanim wytworzą zielony barwnik – chlorofil. Po zebraniu pączki wstępnie się suszy i poddaje lekkie fermentacji, a następnie poddaje działaniu pary wodnej. Gdy pączki są już wysuszone, nie poddaje się ich żadnemu formowaniu czy łamaniu. Chodzi bowiem o to, by w żaden sposób nie uszkodzić delikatnych herbacianych liści.
Herbata biała ma barwę słomkową
Nazwa białej herbaty wzięła się o tego, że zbierane świeże pączki są pokryte delikatnymi, białymi włoskami. Biały jest również susz herbaciany, jednak przygotowany z niego napar ma jasną, słomkową barwę. W smaku herbata jest delikatna, aromatyczna, pozbawiona cienia goryczki. Można w niej wyczuć delikatne nuty kwiatowe. Ogólnie przyjmuje się, że aby z suszu herbacianego przyrządzić herbatę, należyzalać go gorącą wodą o temperaturze 70-80 stopni. Pierwsze parzenie nie powinno przekraczać 5-6 minut. Co ciekawe, białą herbatę można parzyć wielokrotnie. Za każdym kolejnym razem należy jednak wydłużyć czas parzenia o co najmniej minutę. Warto pamiętać, że w zależności od gatunku, sposób przygotowania może się nieznacznie różnić.